Ach te wiejskie rabatki…..

Ach te wiejskie rabatki…..

W miejskich ogrodach przykładamy dużą wagę do trawników. Powinien być równo skoszony i zadbany. Tymczasem na dłuższą metę zielona połać trawnika wydaje się monotonna. Dostrzegamy to wtedy, kiedy wyjeżdżamy za miasto i zaglądamy choćby przez szybę samochodu do wiejskich ogródków. Często dużym urozmaiceniem są wąskie paski kwitnących roślin posadzone np. Przy ścieżkach lub na obwódkach. Nic nie stoi na przeszkodzie aby pomysł przenieść do naszego ogrodu bez względu na to czy mamy dom na wsi czy w mieście. Jeśli dobierzemy rośliny kwitnące na zasadzie kontrastu efekt będzie murowany. Zaplanowanie takich kompozycji jest o tyle łatwe, że nie wymaga żadnego specjalnego projektu. Jeśli wybierzemy rośliny jednoroczne to kompozycje możemy zmieniać co roku. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do tego roślin cebulowych. Jeśli poprzeplatamy tulipany z szafirkami lub narcyzami, to efekt będzie zadziwiający. Jeśli zdecydujemy się na byliny, to pomiędzy nimi również możemy posadzić cebulki np. Hiacyntów.

Jak zacząć?

Musimy zacząć od wydzielenia wąskiego paska wzdłuż trawnika. Jeśli do tej pory rosła tam trawa, to musimy ją usunąć. Pasek powinien mieć szerokość ok.30 – 40 cm. Jeśli mamy mało miejsca to możemy go ograniczyć nawet do 20 cm. Zanim jednak posadzimy tam jakiekolwiek kwiaty, cebule lub byliny, musimy ziemię w tym miejscu odpowiednio przygotować. Aby trawa nam się nie przedostawała pomiędzy rośliny i nie zachwaszczała naszej rabatki, to warto ten pasek kwiatów wyraźnie oddzielić od trawnika. Można do tego wykorzystać np. Drewniane paliki, ozdobną kostkę lub po prostu gruby plastik dostępny w każdym sklepie ogrodniczym.

Przed przystąpieniem do sadzenia ziemię należy oczyścić i przekopać, a jeśli jest wyjątkowo słaba i piaszczysta, wato ją zasilić torfem i jakimś nawozem. Jeśli zdecydujemy się na rośliny jednoroczne to na przełomie marca i kwietnia najlepiej nabyć młode sadzonki w sklepach ogrodniczych. Mogą to być sadzonki pelargonii, bratków, aksamitek, begonii lub innych kwiatów, w zależności jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli zdecydowaliśmy się na cebulki kwiatowe, to sadzić je należy już jesienią.

Pamiętajmy, żeby były to gatunki roślin niskich, wysokie rośliny nie dadzą takiego efektu. Rośliny, które chcemy posadzić nie powinny przekraczać 20 cm, powinny też mieć podobne wymagania co do ziemi oraz nasłonecznienia.

Jeśli posadziliśmy gatunki kwiatów jednorocznych, to po przekwitnięciu, późnym latem należy grządkę oczyścić i przekopać, na wiosnę z pewnością pojawi się nowa koncepcja i wsadzimy nowe rośliny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post Zła jakość wydruków
Next post Lokalne produkty