Czy branża gamingowa to dobre miejsce na budowanie kariery?

Kariera w branży hazardowej to niewątpliwie ekscytujące przeżycie. Wyobrażenia o jackpotach, ogromnych czekach czy blasku reflektorów sławnego na cały świat Vegas kusi wielu rozpoczynających swoje życie zawodowe. Mimo, że jak wszędzie, środowisko pracy z czasem powszednieje, a wypłaty mogą nie być dla niektórych zadowalające, branża gamingowa to miejsce, gdzie na nudę nie można narzekać. Wszystkie poniższe informacje pochodzą z USA, ponieważ jest to jeden z największych i najlepiej zbadanych rynków w branży. Znalezienie pracy w takim miejscu w Polsce nie jest łatwe, głównie ze względu na przetarg na kasyna.

Kasyna mają ogromne zapotrzebowanie na personel

Stany Zjednoczone to skarbnica gier hazardowych. Znajduje się tam niemal 1000 obiektów przypisanych do kategorii kasyn, pokojów do gier w karty czy elektronicznych salonów bingo. Każde z tych miejsc potrzebuje odpowiedniego personelu, by osoby rządne rozrywki, na przykład przy kasyno automaty, wyszły w pełni usatysfakcjonowane. Choć większość, mając przed oczami takie obiekty myśli o krupierach, prężnie działająca sala gier potrzebuje aż trzykrotnie większej liczby personelu w stosunku do odwiedzających.

Mając już na myśli krupierów, warto przybliżyć nieco ich karierę. Krupier to pierwsza linia spotkania kasyna z klientem. To on rozdaje karty, żetony, obsługuje sprzęt do gier, oblicza zwycięskie ręce czy porównuje je z własnymi rozdaniami. Praca z bywalcami kasyna, podobnie jak każda inna, wymagająca kontaktów z człowiekiem, nie jest łatwa. Duże emocje mogą powodować problematyczne zachowania, z którymi krupierzy mimo wszystko muszą sobie radzić. By rozpocząć pracę na takim stanowisku, niezbędne jest przejście szkolenia. Po kilku tygodniach regularnej pracy, krupier nabiera wprawy i żadna sytuacja sporna nie jest mu straszna. Podstawa wypłaty tego szczebla personelu nie należy jednak do największych, biorąc pod uwagę odpowiedzialność i trudności w codziennych obowiązkach. W Stanach Zjednoczonych krupierzy mogą liczyć na około 10 dolarów za godzinę plus napiwki. Te mogą być jednak spore, w zależności od miejsca, w którym się pracuje.

Zarządzanie kasynem nie jest proste

Menedżerowie działu, podobnie jak krupierzy, muszą wykazać się naprawdę sporą wiedzą, choć na nieco innym szczeblu. Kasyna skonstruowane są tak, że każde piętro oraz obszar na nim się znajdujący, to niemal osobny biznes z własnym przepływem gotówki i procedurami. Nazywany w Ameryce pit boss musi nadzorować działanie tego mini-organizmu, dbać o pracowników i raportować poczynania bezpośrednio u zarządcy kasyna. Menedżerowie działu mogą liczyć na całkiem niezłą wypłatę – jest to około 60-70 tysięcy dolarów rocznie. Uważa się, że to okres przejściowy pomiędzy byciem na najniższym szczeblu hierarchii kasyna, a stanowiskami kierowniczymi.

Działy wyspecjalizowane w automatach posiadają natomiast pracowników, którzy zajmują się tylko i wyłącznie zarządzaniem tego typu urządzeniami. Nadzorcy często wypłacają większe wygrane ręcznie, więc mają do czynienia z wieloma zadowolonymi klientami. Niewątpliwie może to być przewaga nad pracą, jaką wykonuje krupier. Płaca, podobnie jak okoliczności, także jest lepsza w przypadku opiekunów automatów. Mogą oni liczyć na około 45 tysięcy dolarów rocznie, co jest niemal dwukrotnością podstawowej stawki krupiera. Niestety, w tym miejscu rzadko zdarzają się napiwki, co trzeba brać pod uwagę.

Pracownicy bez których nie obejdzie się żaden lokal

Oczywiście wyspecjalizowany personel, znający się na grach hazardowych czy urządzeniach to podstawa funkcjonowania kasyna. Dodatkowo jednak, by atmosfera była przyjazna, a klienci zadowoleni, warto zadbać o tzw. floor server. Są to osoby, które nie tylko podają drinki do stolika, ale również nawiązują kontakty czy doradzają w pewnych kwestiach. O bezpieczeństwo musi natomiast zadbać odpowiednia grupa ochrony. Gdy w grę wchodzą duże pieniądze, a emocje sięgają zenitu, ludzkie emocje czasem nie wytrzymują napięcia. Dobra atmosfera i poczucie bezpieczeństwa to przecież podstawa w kasynach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *