Odtwarzanie danych z macierzy RAID 0+1 wybór.

Przywracanie danych z macierzy RAID Zrozumienie różnych rodzajów odzyskiwania RAID

photo
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID

Przywracanie danych z macierzy RAID Termin „odzyskiwanie danych z macierzy RAID” jest w pewnym sensie zrozumiały. Odnosi się on do procesu odzyskiwania danych w przypadku awarii głównego dysku twardego lub innego dysku z zasobami. Kiedy komputer znajduje się w stanie aktywnym, co oznacza, że system operacyjny został uruchomiony, ale nie ma dostępnego urządzenia pamięci masowej do uruchomienia systemu operacyjnego, jest to określane jako „powersafe”. W takiej sytuacji system operacyjny będzie nadal działał normalnie, ale na ekranie komputera będzie wyświetlany komunikat o błędzie bloku. Jest to wynikiem przerwania przepływu energii w systemie.

Przywracanie danych z macierzy RAID 0,1 priorytet.

Gdy pojedyncze lub wiele komputerów awarii z powodów nie od razu oczywiste, a następnie cały system będzie musiał być odzyskany. Przywracanie danych z macierzy RAID https://archiwizacjadanych.pl/odzyskiwanie-danych-z-macierzy-raid-01-tabliczka-dumna-ponaglenia/ Chociaż możliwe jest, aby pojedynczy komputer kontynuował pracę po utracie większości lub wszystkich przechowywanych informacji, zazwyczaj nie jest to zalecane. Pliki i dyski twarde są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły wytrzymać bardzo duże obciążenie danymi, a niepowodzenie w tym zakresie jest często oznaką awarii dysków twardych.

Bezpieczne przywracanie danych z macierzy RAID

Standardowa definicja odzyskiwania danych z macierzy RAID to „przywracanie danych z uszkodzonej lub zniszczonej macierzy z wykorzystaniem redundancji odczytu/zapisu danych”. W przypadku odzyskiwania danych z konfiguracji Raid, dane są zazwyczaj tracone z najmniej kosztownego komponentu primaryraid, którym zazwyczaj jest procesor hosta. Najmniej kosztownym komponentem primaryraid jest zazwyczaj urządzenie docelowe iSCSI. Sama macierz jest następnie uzupełniana przez komponenty secondaryraid, takie jak adaptery sieciowe, obudowy dysków, systemy operacyjne ASIX lub różne urządzenia okablowania sieciowego. Poszczególne elementy konfiguracji odzyskiwania danych Raid mogą być zastąpione droższymi komponentami, jednak jest to uzależnione od dostępności takich komponentów oraz kosztów ich wymiany po wstępnej instalacji oprogramowania do konfiguracji Raid.

Co zrobić by odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0+1 było skuteczne?

Istnieją dwie podstawowe formy odzyskiwania danych z macierzy RAID: przewodowa i w pełni automatyczna. W przypadku podejścia przewodowego, indywidualna karta interfejsu w systemie komputerowym jest wykorzystywana do zapewnienia wymaganej zdolności odczytu / zapisu. Karta interfejsu jest również używany, aby zapewnić pełną automatyzację, w tym wsparcie dla obu FAT i NTFS partycji i zdolność do lustrzanego odbicia całego dysku / urządzenia pamięci masowej. Wadą stosowania podejścia przewodowego jest to, że wymaga ono nabycia dodatkowego sprzętu, co może okazać się kosztowne. Ponadto, w niektórych przypadkach, karty interfejsów muszą być podłączone do aktywnego źródła zasilania i rejestrowania danych. Rozwiązanie automatycznego tworzenia kopii zapasowych wykorzystuje algorytm harmonogramu połączony z rejestracją danych w czasie rzeczywistym w celu uruchomienia procesu tworzenia kopii zapasowej.

Dwa najczęstsze scenariusze odzyskiwania danych z systemu Raid obejmują konfigurację pełną i automatyczną. W pełnej wersji tego procesu, dyski fizyczne są całkowicie odłączane od systemu operacyjnego. Zazwyczaj zamiast systemu operacyjnego używana jest niezależna karta Raid. Wersja auto wykorzystuje parametry Raid do automatycznego przydzielania miejsca i działania w taki sposób, jak gdyby system operacyjny był komponentem odpowiedzialnym za inicjowanie operacji.

W zależności od charakteru aplikacji i potrzeb przechowywania danych, można znaleźć kilka różnych pakietów oprogramowania do odzyskiwania danych Raid. Dwa z najbardziej popularnych i wszechstronnych to LiveVol i raid calc. Te dwie aplikacje można swobodnie pobrać z Internetu i obie działają dobrze w typowych konfiguracjach. Jednak nie zapewniają one żadnych możliwości dostosowania, a ich domyślne ustawienia są bardzo ograniczone.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0+1 cechy dobrego serwisu.

Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą preferować bardziej wszechstronne, ale mniej kosztowne rozwiązania. W tym przypadku przydatne jest oprogramowanie do odzyskiwania danych raid, takie jak raid card i raidlvp. Te części oprogramowania oferują wysoce dostosowane konfiguracje, które umożliwiają tworzenie różnych partycjonowanych macierzy, z których każda ma własną partycję rozruchową i dysk logiczny. Ponadto, pozwalają one na tworzenie wielu dysków logicznych i macierzy raid o różnej pojemności. Mają one możliwość dalszego podziału na partycje i mogą być automatycznie konfigurowane i dopasowywane do wielkości rosnących obciążeń. Ponadto, oba te kawałki oprogramowania, aby zapewnić swoim użytkownikom możliwość korzystania z różnych rodzajów systemów plików, a nawet zawierać oprogramowanie oparte na hyper-visor.

W przypadku bardzo złożonych systemów, które wymagają odzyskiwania danych z macierzy raid, mądrzejszym posunięciem będzie skorzystanie z oprogramowania do zarządzania macierzą raid. Te elementy oprogramowania umożliwiają zamontowanie macierzy w dowolnym miejscu bez powodowania uszkodzeń innych urządzeń. Co więcej, umożliwiają one skonfigurowanie mechanizmów harmonogramu, dzięki czemu odzyskiwanie danych może odbywać się w czasie, gdy prawdopodobieństwo uszkodzenia jest najmniejsze. W zależności od potrzeb w zakresie pamięci masowej może się to okazać nieocenione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Odzyskiwanie danych z SSD darmowych programów tylko do programowych uszkodzeń.
Next post Pewne odtwarzanie danych z macierzy RAID 0+1.