Zmiany, zmiany w sieciach…

Read Time:1 Minute, 50 Second

Zmiany, zmiany w sieciach…

Jeśli chodzi o produkty sieciowe to wiele się dzieje w tym segmencie na rynku. Jeszcze w ubiegłym roku komputery PC były źródłem 97 proc. ruchu internetowego, który to generowali użytkownicy indywidualni. Jednak ten wskaźnik z roku na rok obniża się, a według prognoz VNI Forecast, w 2015 roku osiągnie on szacunkową wartość 87 proc. To w głównej mierze zasługa tabletów i smartfonów. Koncepcja oderwania pracownika od biurka i dostarczenia mu dostępu do WLAN jest coraz bardziej popularna. Przyczynił się do tego niewątpliwie sukces iPada. Rośnie liczba klientów, którzy poważnie myślą o WLAN jako podstawowej infrastrukturze, a nie tylko dodatku do sieci przewodowej.

Tę tendencję zdają się potwierdzać również wyniki badań IDC. W drugim kwartale bieżącego roku globalny rynek produktów WLAN osiągnął zawrotną wartość 1,52 mld doi. To jest o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2010 r.

W kategorii rozwiązań korporacyjnych blisko 80 proc. przychodów wygenerowała sprzedaż produktów z interfejsem 802.11, a udział ilościowy tych produktów w rynku wyniósł 66 proc. Nikt jednak w branży IT nie wierzy, że świat zmieni się w rzeczywistość bez przewodów. Sieci mobilne, pomimo wielu zalet i szybkiego rozwoju, nie są w stanie udźwignąć całego mchu IP. Zmianę warty widać w przypadku sieci LAN, gdzie sieci o przepustowości 100 Mb/s są wypierane przez 1 Gb/s czy nawet 10 Gb/s.

Zatem zmiany w projektowaniu sieci są nieuchronne ze względu na cloud computing oraz wirtualizację serwerów. W przypadku obu tych rozwiązań występuje wymiana ogromnych ilości informacji między fizycznymi maszynami znajdującymi się w obrębie data center. Tradycyjna architektura trójwarstwowa niestety nie zawsze zdaje egzamin. Powoduje opóźnienia i ma wiele potencjalnych punktów awarii. Specjaliści zwracają uwagę na nowy rozwój koncepcji, polegającej na grupowaniu wielu przełączników fizycznych w struktury przełączające, np. VCS Fabric firmy Brocade czy QFabric z Juniper Networks. – Takie rozwiązania pozwalają na zbudowanie jednego przełącznika funkcjonującego w sposób logiczny. Obsługiwałby on całe data center, co zapewniłoby optymalną obsługę ruchu oraz znacznie ułatwiło zarządzanie całą infrastrukturą teleinformatyczną. Jeszcze innym procesem, który już się rozpoczął, jest tzw. konwergencja sieci. Przebiega ona na wielu płaszczyznach. Jedna z nich polega na przesyłaniu w jednej sieci: głosu, wideo oraz danych. Wszystkie Innowacje widać jak na dłoni również w centrach danych.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Zarządzanie ryzykiem w strukturze IT jako element kompleksowej strategii ochrony przedsiębiorstwa
Next post Plecionkarstwo – ginący zawód na wsi